Przejdź do treści

24.05.- Uroczystość Zesłania Ducha św.

    Geniusz Pięćdziesiątnicy

    Dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego — święto umocnienia Kościoła, święto jedności wszystkich ochrzczonych. I my zgromadzeni w jedno przez Ducha Świętego wychwalamy Boga za dzieło zbawienia i dziękujemy za Kościół, który napełniony Duchem Świętym, prowadzi nas do pełni miłości i prawdy.Prośmy Boga, by oczyścił nasze serca ogniem Ducha Świętego i uczynił nas swoją świątynią, byśmy byli znakiem jedności całego świata.

    Wprowadzenie do liturgii słowa

    Duch Święty zstąpił na apostołów, a oni napełnieni Jego mocą zaczęli mówić językami zrozumiałymi dla wszystkich. Jest to znak publicznego okazania się Kościoła, który został posłany do wszystkich narodów i mówi zrozumiałym językiem miłości, gromadząc rozproszone narody na powrót w jedną rodzinę. Duch Święty nadal jest obecny w Kościele i ubogaca go różnymi darami, podtrzymując w jedności.
    Chrystus przez Ducha Świętego i dzisiaj daje Kościołowi prawdziwy pokój i przebaczenie, jak niegdyś zgromadzonym w Wieczerniku apostołom.

    *******

    SOBOTA 23.05. ,METERIK : WIGILIA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

    17.00- NABOZENSTWO MAJOWE.

    17.30- MSZA ŚW. Z UROCZYSTOŚCI ZESŁ. DUCHA ŚW. 18.30 – MODLITWA UWIELBIENIOWA. 19.30 – AGAPA,PRZYJĘCIE NA PLEBANII.

    ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W TEJ MODLITWIE I SPOTKANIU !

    24.05. – ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO – UROCZYSTOŚĆ

    PRZED MSZAMI – 20 – MINUTOWE NABOŻEŃSTWO DZIĘKCZYNNE ZA DAR DUCHA ŚWIETEGO.

    PO MSZACH – KATECHEZA DLA 2.-GO ROKU, DZIECI KOMUNIJNYCH.

    VENLO ,9.00 :++ EDMUND,(22.R.+),DANIELA MANKOWSCY

    BRUNSSUM 12.00 : W INT. SYLWII ( URODZINOWA)

    WEERT 15.00 : + MARLEEN VIJEN -PIEPERS.

    METERIK 18.00 : O ZDROWIE DLA MARZENY.

    25.05. PONIEDZIAŁEK ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO -METERIK,GODZINA 8.00:…

    ****************************************

    OD WTORKU 26.05. DO SOBOTY ,Z POWODU MOJEGO WYJAZDU – NIE BĘDZIE MSZY SWIĘTYCH W NASZEJ PARAFII.

    31.05. – NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIETEJ

    PRZED MSZĄ SW, PÓŁ GODZINY WCZESNIEJ. – SPOWIADA KSIĄDZ HENRYK.

    PO MSZACH ŚWIĘTYCH– SPOTKANIE DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA Z KS. HENRYKIEM.

    PO MSZACH ŚW. – PROŚBA DO MATEK DZIECI SYPIĄCYCH KWIATY W PRZYSZŁĄ NIEDZIELĘ ( 7.CZERWCA), NA PROCESJI ” BOŻEGO CIAŁA”,ABY ZOSTAĆ CHWILĘ PO MSZY ,ZGŁOSIĆ SIĘ DO PANI ODPOWIEDZIALNEJ ZA DZIECI, I ZROBIĆ KRÓTKĄ PRÓBĘ Z DZIEĆMI SYPIĄCYMI KWIATY.

    VENLO 9.00 : W INT. PP.SZYMANIUK ( ROCZNICA SLUBU).

    BRUNSSUM 12.00 : W INT. BRACTWA ŻYWEGO RÓŻANCA

    WEERT 15.00 :++ BRONISŁAW, JADWIGA LIZUREJ,+ TERESA KUŹNIK.

    METERIK 18.00 : O ZDROWIE I BOŻE BŁOGOSŁ.DLA JANINY.

    **************************************

    MSZE W TYGODNIU

    OD PONIEDZIAŁKU DO CZWARTKU – NIE MA MSZY ŚW. W NASZEJ PARAFII.

    5.06. PIĄTEK ,METERIK GODZ. 19.00 – ADORACJA, SPOWIEDZ. GODZ. 20.00- MSZA SW.

    6.06. SOBOTA ,METERIK GODZ. 17.00 – SPOWIEDŹ.17.30- MSZA SW:…

    7.06. NIEDZIELA – „BOZE CIAŁO „

    W KAŻDYM Z KOŚCIOŁOW ODBĘDZIE SIĘ DZIŚ PROCESJA EUCHARYSTYCZNA.PROSZE O WCZEŚNIEJSZE PRZYBYCIE CHĘTNYCH DO POMOCY OSÓB,ABY PRZYGOTOWAĆ OŁTARZE.NIE BĘDZIE W TYM DNIU MOZLIWOŚCI SKORZYSTANIA ZE SPOWIEDZI. NIE ODBĘDZIE SIĘ KATECHEZA DLA DZIECI Z 1. ROKU.

    8.30 VENLO : + NATANIEL ,O BOŻE MIŁOSIERDZIE I SIŁY DLA RODZINY I ZNAJOMYCH.

    12.00.BRUNSSUM : W INT. KORNELII ( 1.URODZINY)

    15.00 WEERT : W INT. MATEUSZA I KLARY ( 3. ROCZNICA ŚLUBU).

    18.00 METERIK : W INT. BRACTWA ZYWEGO RÓZANCA.

    ***************************

    • 30.05. ,SOBOTA – doroczna  pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych ,i wszystkich chętnych – do BANNEUX( BELGIA,koło Liege) 10.20 OKAZJA DO SPOWIEDZI 11.00 – MSZA ŚW. 14.00 -NABOZEŃSTWO Z PROCESJĄ. 15.00 ( DLA CHĘTNYCH ) : NABOŻENSTWO MIĘDZYNARODOWE W INTENCJI CHORYCH( Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM NAJSW. SAKRAMENTEM).
      • 30 .05. W SOBOTĘ -,O 17.30 NIE MA MSZY SW. W METERIK !!!
    • */ 7.06. NIEDZIELA -w Holandii – uroczystość „Bożego Ciała”.Zachęta dla rodzin ,aby przygotowały dziewczynki do procesji,sypania kwiatów. Procesje odbędą sie w 4 naszych kościołach. Organizacje polonijne,Bractwa Różancowe – zachęcam do przygotowania i ukwiecenia 4 ołtarzy .
    • / PROŚBA,ABY OFIARY PIENIĘŻNE ZA ZAMAWIANE MSZE ŚWIĘTE, SKŁADAĆ DO KOSZYCZKA,DO KTÓREGO WKŁADAMY NASZE DATKI PODCZAS MSZY ŚW…SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA WASZE OFIARY, GDYŻ Z NICH,I TYLKO Z NICH , UTRZYMUJEMY NASZĄ POLSKĄ PARAFIĘ .PRAGNĘ PRZYPOMNIEĆ,IŻ KAŻDEGO TYGODNIA ODPRAWIAM MSZĘ ŚWIĘTĄ W INT.PARAFIAN.

    // MSZE ŚWIĘTE ( INTENCJE MSZALNE ) ZAMAWIAMY : TELEFONICZNIE( +31 6.19.17.84.79 ks. Czesław ) ALBO PISZĄC NA E-MAIL ( czeslawmargas@gmail.com) BĄDŹ W ZAKRYSTII ,PO MSZY.

    // OFIARY ZA MSZĘ MOŻNA TAKŻE PRZEKAZYWAĆ BEZPOŚREDNIO NA KONTO PARAFII : NUMER KONTA PARAFII:   R.K.PAROCHIE H.FAUSTYNA    NL66RABO 013 013 33 88

    • /  FB PARAFIA POLSKA METERIK – TO NASZA PARAFIALNA STRONA RELIGIJNA NA FB ,POŚWIĘCONA MODLITWIE, ŻYCIU KOŚCIOŁA.ZAPRASZAM DO ODWIEDZIN W CIĄGU TYGODNIA.

    KTO NIE MA FB, TO ZNAJDZIE WIADOMOŚCI Z ŻYCIA PARAFII : www.faustyna.nl

    */ VENLO – PRZYPOMNIENIE -WYKŁADAMY  KARTY PARKINGOWE W NASZYCH SAMOCHODACH, ( OD GODZ. 8.00- 19.00,PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ, NIEBIESKA STREFA) WOKÓŁ KOŚCIOŁA FAMILIEKERK W VENLO.PARKING JEST GRATIS ,LECZ KARTA MUSI BYĆ WYŁOŻONA ZA SZYBĄ. BRAK KARTY SKUTKUJE MOŻLIWOŚCIĄ OTRZYMANIA MANDATU.

    ….. UWAGA,PARAFIANIE Z BRUNSSUM !!! PROŚBA OD KSIĘDZA PROBOSZCZA HOLENDERSKIEGO,ABY W NIEDZIELE NIE WJEŻDŻAĆ SAMOCHODAMI NA TEREN CMENTARZA PRZYKOŚCIELNEGO. SZUKAJMY PARKINGU W OKOLICY KOŚCIOŁA.

    * / CONIEDZIELNE SPOTKANIA POLSKIEJ GRUPY AA ( ANONIMOWYCH ALKOHOLIKÓW) ODBYWAJĄ SIĘ :

    A/ W VENLO, PRZY ULICY ERICAWEG 6 ( 5915 ES VENLO) O GODZINIE 18.30 . WSTĘP WOLNY DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH.SPOTKANIA OTWARTE.

    B/ W KEVELAER , PRZY LUKSEMBURGER PLATZ 1, 47623 KEVELAER( D). GRUPA „BARKA „– DLA OSÓB UWIKŁANYCH W UZALEŻNIENIE BLISKIEJ OSOBY . W KAŻDĄ ŚRODĘ OD GODZ. 18.00- 20.00.

    C/ W KEVELAER, ADRES- JAK POWYŻEJ – .GRUPA AA – „ARKA NOEGO” W KAŻDĄ SOBOTĘ O GODZINIE 18.00

    • ***************
    • Niedziela Zesłania Ducha Świętego
       

       
      Niedziela, 24 maja 2026 roku, VIII tydzień zwykły, Rok A, II
       
       
       
      CZYTANIA
       
       
       
       
      „Wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem” (1 Kor 12,13) – jak słyszeliśmy w drugim czytaniu, zaczerpniętym z Pierwszego Listu do Koryntian. I to jest chyba najważniejsze przesłanie dzisiejszej liturgii słowa.
       
      Bo niezwykle ważne jest, abyśmy uświadomili sobie, że zesłanie Ducha Świętego to nie tylko wydarzenie historyczne, które dokonało się pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa w Wieczerniku, gdzie wciąż jeszcze przerażeni uczniowie zebrali się w dniu żydowskiego święta Szawuot – Święta Tygodni. Ale zesłanie Ducha Świętego dokonuje się tu i teraz – Bóg każdego z nas nieustannie napełnia swoim Duchem, wydobywając z nas dobro i piękno, które w nas zaszczepił, a które tak często na skutek naszych ludzkich grzechów i słabości nie może się przebić i pozostaje w nas głęboko ukryte. Do tego stopnia, że często nawet my sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile w każdym z nas jest dobra i jak bardzo jesteśmy piękni – bez względu na to, w jaki sposób ocenia nas współczesny świat, posługujący się dość swoistymi kanonami piękna.
       
      Dając nam Ducha Świętego i wydobywając z nas to, co najlepsze, Bóg z jednej strony odnawia w nas swój obraz i podobieństwo. Duch Święty, którego Bóg posyła, sprawia bowiem, że na nowo stajemy się takimi ludźmi, jakimi On powołał nas do życia i do wspólnoty ze sobą, a nie takimi, którzy przez grzech zniekształcili w sobie Boży obraz i podobieństwo. Z drugiej zaś strony dar Ducha Świętego sprawia, że stajemy się nowym Ludem Bożym – nowym, to znaczy odmienionym, bo na nowo zwróconym ku Bogu, a tym samym uzdolnionym do głoszenia prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa, który wciąż żyje pośród nas.
       
      Tak jak to opisuje autor Dziejów Apostolskich: „Gdy wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2,4). Mówili obcymi językami, ale ponieważ głosili chwałę Pana Boga, wszyscy nawzajem się rozumieli – ich głosy brzmiały niczym niebiański chór, dźwięcznie wyśpiewujący Bożą cześć. Choć tak bardzo różnimy się pod wieloma względami, to jednak stając przed Bogiem i z mocy Ducha Świętego głosząc Jego chwałę, jesteśmy nowym Ludem Bożym, zjednoczonym i zwróconym ku Bogu.
       
      Gdy wyznajemy wiarę w Boga słowami wypowiadanymi podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej, mówimy, że wierzymy w Ducha Świętego, który jest Ożywicielem. Już pierwsze wersety Pisma Świętego mówią nam o Bogu – Ożywicielu, gdy autor natchniony w poetycki sposób opisuje stworzenie człowieka i pisze, że Bóg „tchnął w jego nozdrza tchnienie życia” (por. Rdz 2,7). Owo tchnienie to działanie Ducha Świętego. I tak jak wtedy Duch ożywił człowieka, tak i dziś nas ożywia, wyzwalając z duchowej ospałości.
       
      Św. Jan Paweł II w encyklice Dominum et Vivificantem pięknie pisał o tym, jak Duch Święty działa w sercu człowieka, który zdecyduje się zrobić Mu przestrzeń. Pisał, że Duch Święty „zamienia wewnętrzny nieurodzaj dusz w urodzajne pola łaski, On «rozlewa» w nas życie Boga (…) sprawia, że chcemy (…) działać i myśleć według reguł zostawionych nam przez Jezusa w Ewangelii. Ożywiciel wzmacnia nasze duchowe siły, podtrzymuje w nas nadzieję. Pomaga nam wydobywać się ze śmierci grzechu i każdej innej śmierci. Ciągle nam przypomina, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga i dziedzicami Jego królestwa”.
       
      Dzień Pięćdziesiątnicy był dla apostołów momentem przełomowym, bowiem od tej chwili zaczęli odważnie i wbrew wszelkim przeciwnościom głosić Ewangelię. Niech i dla każdego z nas, napełnionego Duchem Świętym, ten dzień będzie momentem przełomowym – momentem odważnego wyjścia w świat z tą świadomością, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Pana Boga, i mówienia o tym wszystkim, którzy wciąż pozostają zamknięci w swoich lękach i ciemnościach. Amen.
       

      Sekretarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Warszawa
      o. Arkadiusz Buszka CSsR